Farmaceuta
Informacje przeznaczone dla Farmaceutów
Aktualności
Zaproszenie Dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia dla podmiotów prowadzących apteki ogólnodostępne do wykonywania testów antygenowych w kierunku SARS-CoV-2
Ogłoszenie
Dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego
Narodowego Funduszu Zdrowia
z dnia 28 stycznia 2022 r.
Dyrektor Warmiński-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowy Fundusz Zdrowia zaprasza podmioty prowadzące apteki ogólnodostępne do wykonywania testów antygenowych w kierunku SARS-CoV-2.
Zadaniem podmiotów będzie wykonywanie testów antygenowych w kierunku SARS-CoV-2 o których mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 21 stycznia 2022 r. w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę (Dz. U. z 2022 poz. 153).
I. Kto może złożyć zgłoszenie do udziału w programie?
Do udziału w programie może się zgłosić i zostać zakwalifikowana apteka ogólnodostępna w rozumieniu art. 87 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (tj. Dz.U. z 2021 r. poz. 974), która:
- posiada zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej o statusie aktywna w Rejestrze Aptek;
- jest podłączona do Systemu P1 prowadzonego przez Centrum e-Zdrowia oraz zadeklaruje używanie udostępnionych przez Centrum e-Zdrowia systemów. Wymagane jest posiadanie profilu zaufanego;
- spełnia wszystkie wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu pomieszczeń wchodzących w skład powierzchni podstawowej i pomocniczej apteki z dnia 26 września 2002 r. (Dz.U. Nr 161, poz. 1338 ze zm.);
- spełnia wszystkie wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki z dnia 30 września 2002 r. (Dz.U. nr 171, poz. 1395 ze zm,)
- prześle formularz zgłoszeniowy załączniki nr 1 oraz oświadczenie załącznik nr 2 do niniejszego ogłoszenia.
II. Wymagania organizacyjne
- testy te mogą być przeprowadzane w warunkach przewidzianych do sprawowania opieki farmaceutycznej w aptece określonych w ustawie – Prawo farmaceutyczne, tj. przy zagwarantowaniu:
- bezpieczeństwa:
- osobom wykonującym testy,
- osobom, którym są wykonywane testy,
- osobom korzystającym z innych usług apteki (nabywanie leków, szczepienia),
- personelowi apteki;
- wymogów umożliwiających niezakłócone i bezpieczne wykonywanie czynności w innych pomieszczeniach apteki;
- odpowiedniego wyposażenia pokoju opieki farmaceutycznej lub pomieszczenia administracyjno-szkoleniowego apteki, tj. zapewnieniu:
- stolika zabiegowego urządzonego i wyposażonego stosownie do zakresu,
- przeprowadzanych testów lub opieki farmaceutycznej,
- zestawu do wykonywania testów,
- zestawu do wykonania opatrunków,
- pakietów odkażających,
- środków ochrony indywidualnej (fartuchy, maseczki, rękawiczki),
- umywalki z baterią z ciepłą i zimną wodą, a w przypadku braku możliwości jej instalacji - umywalki mobilnej,
- dozownika z mydłem w płynie,
- dozownika ze środkiem dezynfekcyjnym,
- pojemnika z ręcznikami jednorazowego użycia i pojemnika na zużyte ręczniki,
- termometru bezdotykowego do pomiaru temperatury ciała pacjenta przed przeprowadzeniem testowania,
- sprzętu komputerowego z dostępem do Internetu i drukarką,
- miejsca pozwalającego na pozostawienie odzieży wierzchniej pacjenta poddającego się testowaniu,
- pojemników na zakaźne materiały medyczne.
- wykaz testów antygenowych możliwych do wykonania i rozliczenia znajduje się na stronie https://covid-19-diagnostics.jrc.ec.europa.eu/, lista tych testów jest również dostępna w systemie EWP/gabinet.gov.pl.
- po wykonaniu testu antygenowego w kierunku SARS-CoV-2 podmiot ma obowiązek dokonać wpisu wszystkich wyników testów diagnostycznych (pozytywne, negatywne, nierozstrzygające) do aplikacji gabinet.gov. Powyższe nie wymaga wystawienia e-skierowania;
- podmiot ma obowiązek prowadzenia i przechowywania dokumentacji medycznej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa;
- obowiązkiem podmiotu jest stosowanie się do wszystkich komunikatów dotyczących wykonywania testów antygenowych w kierunku SARS-CoV-2 wydawanych przez Ministerstwo Zdrowia, Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, Centrum e-Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia.
- Wymagania osobowe
- Farmaceuta
IV. Procedura naboru.
- Podmioty zgłaszają swoją aplikację poprzez przesłanie na skrzynkę ePUAP Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia pisemnego oświadczenia oraz formularz zgłoszeniowy (arkusz kalkulacyjny) jako załączniki do pisma ogólnego do podmiotu publicznego (https://moj.gov.pl/nforms/engine/ng/index?xFormsAppName=PismoOgolneDoPodmiotuPublicznego#).
- Oświadczenie, powinno być podpisane elektronicznie (podpis elektroniczny, podpis zaufany, podpis osobisty). Przesłane na adres ePUAP aplikacje bez ważnego podpisu elektronicznego nie będą rozpatrywane. Arkusz kalkulacyjny należy przesłać w formie edytowalnej jako załącznik.
- Zakwalifikowane podmioty zostaną umieszczone na wykazie (lub w zaktualizowanym wykazie), prowadzonym przez właściwego miejscowo Dyrektora Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Wykaz jest publikowany w Biuletynie Informacji Publicznej Narodowego Funduszu Zdrowia.
- W celu właściwej weryfikacji podmiotów wykonywania testów antygenowych w kierunku SARS-CoV-2 prosimy o założenie profilu na portalu świadczeniodawcy SZOI/Portalu świadczeniodawcy.
- Wypełnienie i przesłanie kompletnej aplikacji jest jednocześnie oświadczeniem o spełnieniu warunków udziału w programie i przyjęciu warunków finansowania wykonywania testów antygenowych w kierunku SARS-CoV-2.
V. Wynagrodzenie.
Za udział w programie świadczeniodawcy będzie przysługiwało wynagrodzenie w wysokości:
- 35,83 zł – koszt wykonania jednego testy antygenowego;
- 23,24 zł - koszt wykonania jednego testy antygenowego w przypadku, gdy test antygenowy został dostarczony do podmiotu lub jego koszt jest pokryty przez podmiot sektora finansów publicznych.
VI. Sposób rozliczenia należności za testy.
Zgodnie z Zarządzeniem Nr 217/2021/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 23 grudnia 2021 r. w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, z późniejszymi zmianami.
- rozliczeniu podlegają wyłącznie testy prawidłowo zarejestrowane w systemie Centrum e-Zdrowia. w aplikacji gabinet.gov.
- dane o wykonanych testach będą przekazywane przez Centrum e-Zdrowia do Narodowego Funduszu Zdrowia;
- podmioty wykonujące testy będą wystawiać rachunek do właściwego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, w terminach określonych w zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, o którym mowa powyżej (raz na miesiąc lub częściej za zgodą Dyrektora Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia);
- Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia będzie dokonywał zapłaty należności na podstawie złożonych rachunków na wskazane konto bankowe podmiotu.
- dla celów systemowej obsługi sprawozdawanych świadczeń może istnieć konieczność utworzenie technicznego typu umowy dotyczących świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
VII. Zakończenie uczestnictwa
Apteka ogólnodostępna, która zrezygnuje z uczestnictwa zobowiązana jest do:
- powiadomienia o tym fakcie właściwego miejscowo Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Z poważaniem
Andrzej Zakrzewski
Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego
Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie