Pacjent

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

drukuj

Aktualności

Wykaz podmiotów realizujących świadczenia ochrony zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w ramach I, II i III poziomu referencyjnego na terenie województwa warmińsko-mazurskiego

07-05-2024

Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawia aktualny wykaz podmiotów realizujących świadczenia opieki zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w ramach I, II i III  poziomu referencyjnego na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Opieka zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży 

W przypadku występowania niepokojących objawów związanych z problemami psychicznymi, można skorzystać z pomocy ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Opieką objęte są dzieci i młodzież
do ukończenia szkoły ponadpodstawowej, jednak nie dłużej niż do 21 roku życia, a także ich rodziny, przedstawiciele ustawowi lub inne osoby stanowiące oparcie społeczne. Z tego powodu zalecany jest wybór ośrodka jak najbliżej miejsca zamieszkania. Osoby poniżej 18 r.ż. muszą posiadać zgodę opiekuna prawnego na korzystanie ze świadczeń.

W ramach pomocy oferowanej w ośrodkach można skorzystać z następujących świadczeń:

  • porada psychologiczna diagnostyczna
  • porada psychologiczna
  • sesja psychoterapii indywidualnej
  • sesja psychoterapii rodzinnej
  • sesja psychoterapii grupowej
  • sesja wsparcia psychospołecznego
  • wizyta, porada domowa lub środowiskowa

 

1. I poziom referencyjny – Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci Młodzieży - świadczenia ambulatoryjne realizowane przez psychologów, psychoterapeutów oraz terapeutów środowiskowych. O ilości i doborze usług decyduje personel. Nie jest wymagane skierowanie.

2. II poziom referencyjny – Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży - poradnia zdrowia psychicznego - świadczenia ambulatoryjne realizowane przez lekarzy psychiatrów, psychologów oraz psychoterapeutów. Nie jest wymagane skierowanie.

3. II poziom referencyjny – Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży - świadczenia ambulatoryjne  i dzienne realizowane przez lekarzy psychiatrów, psychologów oraz psychoterapeutów. Nie jest wymagane skierowanie.

4. III poziom referencyjny – Ośrodek Wysokospecjalistycznej Całodobowej Opieki Psychiatrycznej - świadczenia stacjonarne (całodobowe) realizowane przez lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, terapeutów zajęciowych, pracowników socjalnych. Wymagane jest skierowanie. W stanie nagłego zagrożenia życia można zgłosić się do Ośrodka III poziomu referencyjnego na Izbę Przyjęć bez skierowania.

 

Link do podmiotów realizujących świadczenia na terenie całego kraju.

Wszystkie aktualności