Pacjent
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
- Aktualności
- Obsługa klientów
- Karty Usług
- Internetowe Konto Pacjenta
- e-WUŚ
- Gdzie się leczyć
- Harmonogram postoju mammobusów
- Umów wizytę w Warmińsko-Mazurskim OW NFZ przez internet
- Informacje dla osób z niepełnosprawnościami
- Informacje dla wszystkich pacjentów
- Informator o zawartych umowach
- Jak się leczyć
- Kolejki oczekujących
- Leczenie uzdrowiskowe
- Leczenie za granicą
- Na ratunek
- Profilaktyczne programy zdrowotne
- Przydatne druki i formularze
- Realizacja recept refundowanych
- Skargi i Wnioski
- Ubezpieczenie dobrowolne
- Zaopatrzenie w wyroby medyczne
- Harmonogram postoju dentobusu
- Wykaz świadczeniodawców POZ potwierdzających Profil Zaufany
Nasze programy
Program badań przesiewowych raka jelita grubego
Od 14 listopada tego roku placówki wyłonione w postępowaniu konkursowym przeprowadzonym przez Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia mogą realizować program badań przesiewowych raka jelita grubego.
Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce – co roku notuje się około 18 000 nowych zachorowań. Rak jelita rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów, najczęściej kilkanaście lat. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.
W ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego pacjenci spełniający kryteria mogą skorzystać z profilaktycznych badań kolonoskopowych. Kolonoskopia pozwala na wczesne wykrycie zmian świadczących o nowotworze jelita grubego, jeszcze zanim pacjent zaobserwuje niepokojące objawy chorobowe.
Badania skierowane są do osób w wieku od 50 do 65 lat, u których w ciągu ostatnich 10 lat nie zostało wykonane takie badanie i u których nie występują objawy mogące świadczyć o nowotworze jelita grubego. Z programu mogą skorzystać także osoby w wieku od 40 do 49 lat, u których w najbliższej rodzinie (krewny pierwszego stopnia) rozpoznano przypadek nowotworu jelita grubego.
Kolonoskopia w ramach programu profilaktycznego przeprowadzana jest w trybie ambulatoryjnym. Nie potrzeba na nią skierowania.
Lista placówek realizujących program badań przesiewowych raka jelita grubego w województwie warmińsko-mazurskim dostępna jest w załączonym wykazie.