Świadczeniodawca
Informacje przeznaczone dla Świadczeniodawców
- Akty prawne
- Informacje dla świadczeniodawców
- Opieka koordynowana w POZ
- Poszczególne Rodzaje Świadczeń
- Kontraktowanie
- Portal SZOI
- e-WUŚ
- Informator o zawartych umowach
- Kolejki oczekujących
- System podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej
- Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
- Profilaktyczne programy zdrowotne
- Przydatne druki
- Rozliczenia z NFZ/Systemy Informatyczne
- Dofinansowanie programów polityki zdrowotnej dla jednostek samorządu terytorialnego
- Informator „Za życiem”
Informacje dla świadczeniodawców
Komunikat dotyczący realizacji i rozliczania świadczeń w rodzajach: świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, oraz opieka paliatywna i hospicyjna w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
W celu minimalizacji ryzyka transmisji infekcji COViD-19 poprzez ograniczanie kontaktów z pacjentami przebywającymi w swoich domach, Centrala NFZ wskazuje na możliwość wykonywania i rozliczania porad lekarza i psychologa, oraz wizyt pielęgniarki, realizowanych w ramach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzajach: świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, oraz opieka paliatywna i hospicyjna, z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności.
Dopuszcza się realizację porad i wizyt z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności, o ile czasowe zaniechanie świadczeń wykonywanych osobiście w domu pacjenta nie zagraża pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta.[i] [ii]
Powyższa zasada ma zastosowanie w odniesieniu do świadczeń realizowanych przez personel lekarski, pielęgniarski i psychologów w zakresach wymienionych w Katalogu zakresów świadczeń stanowiącym załącznik nr 1 do zarządzeń:
- Zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia nr 45/2018/DSOZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, zwanego dalej zarządzeniem SPO:
- świadczenia zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie
- świadczenia zespołu długoterminowej opieki domowej dla dzieci wentylowanych mechanicznie
- świadczenia w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej
- Zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia nr 74/2018/DSOZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna, zwanego dalej zarządzeniem OPH:
- świadczenia w hospicjum domowym
- świadczenia w hospicjum domowym dla dzieci
Przy sprawozdawaniu w raporcie statystycznym opisanych powyżej porad, świadczeniodawca obowiązany jest sprawozdać dane zgodnie z przepisami zarządzenia SPO lub zarządzenia OPH, z zastrzeżeniem, że wśród kodów istotnych procedur medycznych, wskazać należy:
89.0099 - porada lekarska za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.
94.471 - Porada psychologiczna z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych
Jednocześnie ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne, Centrala NFZ rekomenduje zawieszenie wizyt domowych udzielanych w ramach poradni medycyny paliatywnej.
[i] Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej (Dz.U. 2020 poz. 460).
[ii] Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (Dz.U. 2020 poz. 457).