Świadczeniodawca
Informacje przeznaczone dla Świadczeniodawców
- Akty prawne
- Informacje dla świadczeniodawców
- Opieka koordynowana w POZ
- Poszczególne Rodzaje Świadczeń
- Kontraktowanie
- Portal SZOI
- e-WUŚ
- Informator o zawartych umowach
- Kolejki oczekujących
- System podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej
- Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
- Profilaktyczne programy zdrowotne
- Przydatne druki
- Rozliczenia z NFZ/Systemy Informatyczne
- Dofinansowanie programów polityki zdrowotnej dla jednostek samorządu terytorialnego
- Informator „Za życiem”
Rok 2024
Rehabilitacja lecznicza - informacje dotyczące transportu sanitarnego oraz badań diagnostycznych
Zgodnie z § 8 ust. 1 Ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 1194 z późn. zm.), świadczeniodawca zapewnia udzielanie świadczeń w sposób kompleksowy obejmujący wykonanie niezbędnych badań, w tym badań laboratoryjnych i diagnostyki obrazowej jak również zapewnia transport sanitarny w ramach kwoty zobowiązania określonej w umowie, z wyjątkiem świadczeniodawców udzielających świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, jeżeli nie zawarli oni odrębnej umowy.
Dodatkowo obowiązek zapewnienia badań diagnostycznych i transportu sanitarnego określa § 10 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 265 ze zm.).
W związku z tym, oferent składając ofertę w ramach postępowania konkursowego powinien udowodnić, że jest w stanie spełnić wymogi z powyższych rozporządzeń. W przypadku, gdy oferent nie posiada w swojej strukturze organizacyjnej możliwości zapewnienia dostępu do badań bądź możliwości transportu sanitarnego powinien przedstawić w ofercie umowę o podwykonawstwo.
Natomiast w przypadku, gdy oferent nie korzysta z podwykonawców może złożyć oświadczenie o samodzielnym wykonywaniu powyższych świadczeń. Biorąc pod uwagę, że na każdym etapie realizacji umowy świadczeniodawca może być skontrolowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, powinien on wiedzieć, że poświadczenie nieprawdy wiąże się z nałożeniem kar umownych bądź rozwiązaniem zawartej umowy na realizację świadczeń.